letölthető
   dokumentumok

Tanszéki tervezés

Építészeti alapismeretek (BME-GTK)

Ipar 1. és Munkahelyek építészete 1. tematika 2008/09 tavaszi félév

Ipar 2. tematika 2008/09 tavaszi félév

Munkahelyek építészete 1. előadásanyagok

Előadás jegyzetek:

Címlap

Ipari építészettörténet

Magyar ipari építészet

Magyar építészet

Nagyfesztávolságú szerkezetek

Építészeti formaképzés

Homlokzatképzés

Világítás

Rehabilitáció

- - - - - - - - - - - -

Mező 1. tematika 2008/09 tavaszi félév

Mező 2. tematika 2009/10 őszi félév

- - - - - - - - - - - -

Munkahelyek építészete 2. tematika 2008/09 tavaszi félév

- - - - - - - - - - - -

Komplex 1. tematika 2008/09 tavaszi félév

- - - - - - - - - - - -

Komplex 2. tematika 2008/09 tavaszi félév

- - - - - - - - - - - -

 

 

 

- - - - - - - - - - - - - -

főoldal

 

Nappali képzés >> hagyományos képzés

kötelező tárgyak

 

Építészet alapjai

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ipari épületek tervezése 1.                                                               tárgyfelelős: Kóris János DLA

A tantárgy feladata az ipari építészet ismereteinek átadása, szakmai készség fejlesztése. Az oktatás célja az elméleti összefüggéseknek bemutatása gyakorlati példákon, megépült épületeken és szerkezeteken keresztül. A tárgy oktatásához előadóterem áll rendelkezésre. Az előadásokat minden esetben diavetítés kíséri, melyben bemutatásra kerülnek a hazai és külföldi példák.

Rövid tematika:
Ipari építészet tárgya, jelentősége. A tervezés folyamata. Technológia. Helykiválasztás. Közlekedés, szállítás. Méretkoordináció. Telepítés, beépítés. Rugalmas üzem. Kisebb ipari üzem beépítési terve. Környezetvédelem. Szerkezetek jelentősége az ipari építészetben. Terhek, alapozás, szigetelés. Csarnoképületek: daruzott, daruzatlan. Vázrendszer, tetőfödémek, felülvilágítók. Határoló falak. Nyílászárók. Darupálya. Padlók. Többszintes épületek, vázszerkezetek, födémek. Tűzrendészeti kérdések.

Ajánlott irodalom:
Szendrői Jenő: Ipari épülettervezés
Szendrői Jenő: Ipari építészetünk
Rados Kornél: Ipari épületek tervezése
Ipari üzemek tervezési adatai (segédlet)

további információk a letölthető dokumentumokban
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ipari épületek tervezése 2.                                                      tárgyfelelős: Dr. Puja Klára

A hallgatóknak a félév folyamán egy ipari üzem, szolgáltató műhely vagy tároló létesítmény terveit (beépítési terv, vázlatterv, műszaki terv) kell a kiadott tervezési program, a helyszínrajz és a tervezési utasítás szerint egyénileg elkészíteni. A félév folyamán 3 tervezési feladatot (zh.) és kötött foglalkozás keretében 2, tervükhöz kapcsolható feladatrészt (osztályozott gyakorlat) is el kell készíteni.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Mezőgazdasági épületek tervezése 1.                   tárgyfelelős: Dr. Makovényi Ferenc

A magyar mezőgazdaság és néprajz története 1960-ig. A magyar falvak és tanyák ép. emlékei. A mezőgazdasági árutermelés formái. A falusi lakóház. Kisüzemi termelés a lakóövezetekben és a külterületen. Mezőgazdasági településtervezés. Belterületi parasztgazdaságok telepítése, szerkezeti megoldások, hazai és külföldi példák. Külterületi parasztgazdaságok telepítése, szerkezeti megoldások, hazai és külföldi példák. Környezetvédelem a mezőgazdaságban, ökológiai szemlélet a mezőgazdasági építészetben. Mezőgazdasági üzemek helyszínrajzi kérdései. Mezőgazdasági üzemek anyagai, szerkezetei. A növénytermesztés, a tárolás és a feldolgozás létesítményei. Állattartási létesítmények, a szarvasmarhatartás, a sertéstartás, a juhtartás, a lótartás, a kisállattartás, ill. a baromfitartás épülettervezése. Mezőgazdasági üzemek korszerűsítése, újrahasznosítása. Az építész szerepe a mezőgazdaság, a falu építészetének alakításában.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Mezőgazdasági épületek tervezése 2.                         tárgyfelelős: Dr. Szlávik Veronika

A hallgatóknak a félév folyamán egy mezőgazdasági üzemet kell megtervezniük (beépítési terv, vázlatterv, műszaki terv) a kiadott tervezési program, a helyszínrajz, a tervezési "Útmutató", a "Tájékoztató" és az "Ütemterv" szerint. A félév folyamán egy kis tervezési feladatot (zh.) és egy szerkezeti feladatot is kell készíteni. A hallgatók feladataikat egyénileg készítik el.

további információ a letölthető dokumentumokban
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Komplex tervezés 1.                                                           tárgyfelelős: Dobai János DLA

A tervezés előkészítése keretében a hallgatók tanulmányoznak működő hasonló rendeltetésű épületeket, a szakirodalomban ismertetett példákat, ennek alapján véglegesítik a tervezési programot. A tervezés során folyamatosan konzultálnak a Tartószerkezeti-, az Épületszerkezeti-, az Építéskivitelezési- és az Épületgépészeti Tanszék kijelölt, illetve választott oktatóival, szükség esetén más - külső - szakemberekkel is. A Komplex tervezés 1. során az épület beruházási programtervét készítik el. Ennek keretében kialakítják az épület tartószerkezeti, épületszerkezeti, épületgépészeti rendszerét és építési technológiáját is. Munkájukról a félév végén - a tervlapokon kívül - tanulmány-füzetekben számolnak be. Ezek ismertetik az elvégzett előtanulmányokat, a különböző alternatívák értékelését, a létesítmény műleírását a szükséges vázlatokkal. Általában modell is készül az épületekről. A terv osztályzatában az építészeti feladatrész 60 %-ot, míg a négy társtanszék feladatrésze 4x10 = 40 %-ot tesz ki. A félév során zárthelyi gyakorlat formájában 2 kisebb tervezési feladatot is meg kell oldaniuk a hallgatóknak. Ezek osztályzatát 25 %-os súllyal veszi figyelembe a félévi osztályzat. A félév sikeres teljesítéséhez mindkét zárthelyi feladatnál legalább az elégséges szintet el kell érni.

további információ a letölthető dokumentumokban
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Komplex tervezés 2.                                                           tárgyfelelős: Dobai János DLA

Komplex tervezés 2. során az épület egy kijelölt részét műszaki-kiviteli terv szintjén dolgozzák fel a hallgatók. A tervlapok mellett külön "tanulmányok"-ban közlik az elvégzett számításokat, a szerkezetek részletes műleírását. A műszaki-kiviteli terv osztályzatában az építészeti feladatrész 40 %-ot, míg a négy társtanszék feladatrésze 4x15 = 60 %-ot tesz ki. A félév során zárthelyi gyakorlat formájában 2 kisebb tervezési feladatot is meg kell oldaniuk a hallgatóknak. Ezek osztályzatát 25 %-os súllyal veszi figyelembe a félévi osztályzat. A félév sikeres teljesítéséhez mindkét zárthelyi feladatnál legalább az elégséges szintet el kell érni.

további információ a letölthető dokumentumokban
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Diplomatrevezés

A hallgatók választhatnak tervezési tanszéket, a tanszéken belül a konzultációban részt vevő oktatót és diplomatervezési feladatokat. A Diplomatervezés c. tárgy konzultációjában az irányító Ipari és Mezőgazdasági Épülettervezési Tanszék mellett részt vesz az Épületszerkezeti Tanszék, a Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék, az Épületenergetikai és Épületgépészeti Tanszék és az Építéskivitelezési Tanszék.
A diplomatervet a hallgató önállóan készíti, az eddig tanul alap- és szakismereteket, a műszaki- és esztétikai ismereteket kell bemutatnia és alkalmaznia. Az elkészült diplomaterv képet ad arról, hogy a fentieket milyen mértékben sajátította el a jelölt, és milyen alkotókészséggel képes azokat alkalmazni.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -